pronájem karavanů a obytných vozů

Na cestě

Jízda

Obytný vůz na podvozku FORD se řídí podobně jako osobní auto nebo dodávka. Jen je trochu větší. Je nutno sledovat hlavně průjezdnou výšku mostů, ale i jiné překážky jako větve, balkony a podobně. Délka vozu ovlivňuje zejména obratnost v ostrých zatáčkách, v úzkých prostorech a při parkování. Na silnici se určitě neotočíte, je potřeba při jízdě přemýšlet dopředu. 

Pozor také na boční vítr, zejména ve vyšších rychlostech při výjezdu zpoza přirozených větrolamů. Pokud se Vám zdá, že to s vozidlem cloumá, zpomalte

Výkon auta (170 k) je vysoký, ale velké a těžké auto není žádný sprinter. To samé platí i o brzdění. Počítejte s tím, že při prudkém brzdění se na Vás zezadu „vysype“ něco, co jste zapomněli dobře připevnit nebo zavřít.  Proto doporučujeme klidnou plynulou jízdu, předjíždění se raději vyvarujte. Na dálnicích s úspěchem použijete tempomat, i kvůli spotřebě doporučujeme 100 – 110 km/h (cca 10 l / 100 km), na běžných silnicích jezděte podle předpisů 80-90 km/h (cca 9 l / 100 km). Pokud budete chvátat počítejte se spotřebou až 15 l / 100 km. 

Před zahájením každé jízdy dobře zkontrolujte odpojení od elektřiny, pokud jste na ní byli připojeni, pevnost uložení kol v nosiči, vypnutí plynu na lahvi, správné uzavření všech dveří nástavby, uzavření oken včetně střešních, upevnění věcí v garáži, uložení drobných předmětů (i v ložnici), správné uzavření všech skříněk a lednice.  A samozřejmě připoutání všech členů posádky. 

Při přepravě dětí počítejte s tím, že žádná místa nejsou vybavena IZOFIXy, ani nějak upraveny pro autosedačky pro malé děti. V nástavbě se spíše jedná o polstrované lavice vybavené pásy. A převážet dítě v kočárku je hazard s jeho životem.

Parkování

Poněkud limitujícím je výška i velikost auta. Určitě se nevejdete na místa, která „máte v oku z osobáku“. Také je lépe vidět před sebe než na couvání. Při parkování dbejte na dostatečný boční odstup a raději si nechejte spolujezdcem ukázat. Kamera slouží sice dobře, ale zadní rohy nejsou tak zřetelné.

Parkoviště u dálnic a hlavních silnic jsou bez problému. Na menších silnicích je lepší sjet do městeček, obcí nebo nákupních zón.

Občas je problematické parkovat na malých parkovištích ve středu obce. To samé platí u některých památek, zejména v staré zástavbě. Určitě se vyplatí hledat speciálně označená parkoviště pro karavany nebo autobusy. A k přiblížení k našemu cíli se nám velmi osvědčily koloběžky, které jsou flexibilní, lehké a kilometr s nimi zvládnete za 5 minut. V některých státech (Francie, Německo) je i většina parkovišť blíže k „atrakci“ osazena překážkou limitující výšku vjíždějícího vozidla, jak to znáte z parkovacích domů nebo podzemních garáží.

Pokud budete stát více než hodinu, otevřete si plyn, ať vám běží lednice a ať si můžete dát odpočinkovou kávu.

Kde přespat

Zastavit můžete vlastně všude, kde to není zakázané.  Nocování v přírodě je velmi příjemné. Jen přemýšlejte o tom, jestli z toho místa také druhý den vyjedete nebo co se stane, když přes noc naprší. Obytný vůz není SUV.

Po celé Evropě je v některých místech, zejména v chráněných přírodních oblastech, výslovný zákaz parkování přes noc. Často tato místa projíždí POLICIE a hrozí tady vysoké pokuty. 

Není také dobré narušovat pravidla slušného chování a práva jiných. Pokud Vás někdo z místních vyzve k odjezdu, tak se buď po dobrém dohodněte nebo odjeďte.

V obcích hledejte parkoviště, často bývají vhodná místa u kostela. V zahraničí to často bývá prostor, kde tak trochu očekávají pocestné.

V některých státech je vybudovaná síť tzv. stellplatzů. Tato místa jsou určená nejen k doplnění pitné vody a vylití odpadové vody a WC z karavanů. Někdy u nich bývá i malé parkoviště pro přespání a napojení na elektřinu. Některé z těchto služeb jsou placené, ale určitě Vás nezrujnují (žetony nebo mince EUR). V naší standardní výbavě (tabletu) najdete aplikace, ve kterých si tyto typy parkovišť během cesty můžete vyhledat.

V obcích nebo stellplatzech samozřejmě není vhodné místo pro roztahování markýzy, kempování nebo grilování.

Pokud chcete někde zůstat víc dní, je vhodné zajet do autokempu. „Vodomilové“ si mohou užít delší sprchu, může se vyprat, doplnit vodu, připojit se na plnohodnotných 230 V, prostě si užít delší „povalování“.

Příliš ale nedoporučujeme parkoviště na dálnicích u benzinových pump mezi kamiony. Kromě hluku zde můžete mít i problémy s různými zlodějíčky a jinými živly. Takže jen v nouzi nejvyšší.


U Cihláře 3559
Havlíčkův Brod